paykasa-logo

Online alışverişlerde kullanılan Kredi kartı türleri

Online Alışverişlerde Kullanılan Kredi Kartı Türleri

Visa 2004 yılında İngiltere’de kurulmuş olan Visa Europe kuruluşuna ait kredi kartı çeşididir. Diğer kredi kartları gibi, kullanımda olan nakit para akışını, ön ödemeli kart sistemleri, kredi kartları, banka kartları gibi alternatif harcama yöntemlerine taşır.

Yüksek prestijli bir finans sistemi olan visa, Günümüzde 200 ülkede 38 milyon noktada kullanıma açıktır. Visa kartla neredeyse tüm online alışveriş sistemlerinden alışveriş yapmak mümkündür.

Dünya genelinde ücra köşelerde bile geçerli olması sebebiyle, en çok tercih edilen kredi kartlarından biridir. Türkiye visa kart kullanımında oldukça fazla kullanıcı sayısına ulaşmış olup, online alışverişlerde güvenle kullanılmaktadır.

Master card dünya genelinde yapmış olduğu tanıtım ve sponsorluklarla adını duyurmuş olan finans kuruluşudur. 1996 yılında Amerika’da kullanılmaya başlayan master kart, günümüzde en fazla kullanılan kredi kartı olarak bilinmektedir.

Online alışverişlerde sağladığı avantajlarla dikkat çeken master kart, yapmış olduğu kampanyalarda harcarken kazandıran kredi kartı özelliğine sahiptir.

Master kart kullanan bankalar arasından tercih yaparak başvuru yapan müşteriler, kısa süre içerisinde tüm online alışverişlerde güvenle kullanabilmektedir.

Troy Türkiye’ye ait ödeme sistemi olup, 1 Nisan 2016 yılında piyasaya sunulmuştur. 2017 yılından itibaren 29 bankanın tamamından alınmaya başlanan troy kart, internetten yapılan online alışverişlerde, işyerlerinde ve tüm alıveriş noktalarında geçerlidir.

Troy kart avantajları incelendiğinde en önemli özelliği, daha ucuz kart hizmeti vermesidir. Yerli sistem olması sebebiyle bankaların maliyetlerindeki düşüş müşteriye avantaj olarak yansıtılmaktadır.

Troy kart, internet alışveriş işlemlerinde de kolayca ve güvenle kullanılan kart sistemidir. Günlük yaşamda nakit para taşıma ihtiyacını ortadan kaldırmaya yönelik olarak kullanıma sokulmuştur.

Troy kart internet alışveriş kolaylığı sağlamanın yanı sıra verdiği puanlar ve bonuslarla, Türk vatandaşlarına yeni bir ödeme sistemi sunmaktadır.

İnternetten online olarak yapılan alışverişlerde ödeme sistemi olarak kullanılan kredi kartları, bankalara yapılacak başvurularla alınabilmektedir.

Online alışveriş yapabilmek için müşteri tarafından onay verilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Kart başvurusu yapıldığında bu talebin mutlaka banka görevlisine bildirilmesi gereklidir.