paykasa-logo

Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderme

Ülkelerinden uzak yaşayan bireyler için ülkelerine para göndermek her zaman zor ve zahmetli olmuştur. Yakın zamana kadar belli başlı birkaç seçenek dışında transfer yapılamayan ülkemize, alternatif para transfer ürünlerinin kullanıma sunulması sonrasında, oldukça kolay ve düşük maliyetlerle nakit para havale etme imkânı sağlanmıştır. Nakit gönderme yöntemleri birbirinden farklı özelliklerle sahip olup, kullanıcılarına ekonomik avantajlar sağlamaktadır.

Yurt dışından transfer limiti, gönderme süreleri gibi farklılıklar olmasına rağmen, farklı para transfer yöntemleriyle eskisine oranla daha hızlı, güvenilir ve yüksek limitlerde gönderi imkânı oluşmuştur.

Ecopayz

Gizlilik ve güvenlik endişesi taşımadan para transfer etmenin en kolay yollarından biridir. Dünyanın her yerindeki bankamatiklerden sorunsuz olarak para çekmek, mağazalarda alışveriş yapmak ve online olarak yapılan tüm ödemeleri gerçekleştirmek mümkündür.

Ecopayz para yatırma işlemlerinde kredi kartları, banka havaleleri geçerli olup, yatırılan miktar anında kullanıcı hesabına geçmektedir. Mobil uygulamalarla hesap hareketlerini takip etmek veya işlem yapılabilmektedir. Master Kart’ın geçerli olduğu tüm noktalarda geçerlidir.

 

Link: https://www.ecopayz.com/tr/

 

Western union

Oldukça uzun süredir birçok dünya ülkesinde kullanılan para transfer hizmeti veren bir şirkettir. Temel hizmet alanı para transferi olan şirket,  telgraf hizmetleri vermek amacıyla kurulmuş bir Amerikan şirketidir. Geniş bir servis ağına sahip olan şirket, günümüzde para transferi konusunda en çok bilinen ve tercih edilen kuruluşlar arasında yer almaktadır.

Geleneksel acenta sistemiyle çalışan şirket üzerinden yapılan nakit transferlerinde, yatırılan paraların alıcılar tarafından bir kod numarası vasıtasıyla alınması şeklinde olmaktadır. Dakikalar içerisinde transfer yapılmasına olanak sağlayan bir sistemdir.

 

Link: https://www.westernunion.com

 

Moneygram 

Düşük transfer bedelleriyle para gönderme sistemleri arasında yer almaktadır. Yaklaşık 200 ülkeden yapılan para transferleri 10 dakika gibi kısa sürelerde alıcıya ulaşmaktadır. Moneygram şubesinden yatırılan havaleler için verilen kod numarasını, alıcılara bildirmek paranın güven içerisinde ve çok kısa zaman içerisinde çekilmesi için yeterli olmaktadır.

Moneygram Türkiye sınırları içerisinde hizmet veren birçok banka şubesinden para çekme ve yatırma işlemlerinin yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

 

Link: https://secure.moneygram.com

 

Bitcoin

Sanal para birimleri arasında en fazla popüler olan bitcoin, herhangi bir banka veya finans kuruluşuyla ilgili değildir.  Aracı kuruma gerek duyulmadan transfer edilebilen, ülkelerin kendi para birimleriyle alınabilen dijital para birimidir. Küresel piyasalarda önemli bir yere sahip olan bitcoin geleceğin yatırım aracı olarak lanse edilmektedir.

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak dijital sistemlerin öne çıkmasıyla gündeme gelen para birimi, mining ( madencilik ) adı verilen bir sistemle üretilmektedir.

Link: https://www.bitcoin.com/

 

Paykasa

Paykasa para transfer yönteminden daha çok şifre paylaşma ile para transferini mümkün kılıyor. Dünyanın her noktasında internetten satın alınan kartların şifreleri, yine dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan kişi ile paylaşılıyor. Sonrasında şifreyi alan kişi, şifreyi paykasa sistemine girerek kartı yeniden paraya dönüştürüyor.  

Link: https://www.pay.com.tr

 

Paypal

Kısa bir süre öncesine kadar, Türkiye’ye yapılan para transferlerinde güvenle kullanılan paypal, üzerinden transferler durdurulmuş bulunmaktadır. Fakat farklı ülkelerde yaşayan bireylerin yöntemlerinde her hangi bir değişiklik olmadan hizmet devam etmektedir. Paypal transfer özelliğinin yanı sıra, İnternet üzerinden kredi kartı kullanılmasına gerek olmadan ödeme yapılmasını sağlayan bir sistemdir.

 

Link: https://www.paypal.com/tr/home

 

Transferwise

Yurt dışından Türkiye’ye para göndermekte kullanılan en ekonomik transfer sistemlerinden biridir. Transfer işlemlerinde muhabir banka kullanılması maliyetleri artırmaktadır. TransferWise Türkiye vatandaşlarının yurt dışında yatırdıkları parayı direk transverwisa hesaplarına havale ederek aracı kurum ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Daha sonra alıcı hesaba gönderilen havale, kısa sürede transfer edilmektedir. Bu sebeple emsal ödeme sistemlerinden çok daha uygun şekilde transfer mümkün olmaktadır.

Link: https://transferwise.com

 

Veem

Diğer para transferlerinden farklı olarak, iş karşılığı yapılan ödemelerin iletilmesini sağlayan bir sistemdir. Düşük maliyetlerle hızlı transfer yapmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullandığı bir yöntem olan veem, transfer sırasında en iyi döviz kuru ile en hızlı aktarımı sağlamaktadır.

Veem geleneksel kripto para birimlerinde kullanılan blockchain teknolojisini,  geleneksel para birimi sistemleriyle birleştiren ‘’multirail’’ ( çok yönlü) teknolojiyi para transferlerinde kullanmaktadır.

Link: https://www.veem.com/